Edukacja przedszkolna
LEKCJA 111
Pomysł na dzisiaj – Kolorowe lato
Witam Was serdecznie
Przed nami kolejny lipcowy tydzień. Lato to piękna pora roku – słoneczna, pogodna, kolorowa i pachnąca. Zachęcam Was do odsłuchania piosenki o kolorach wykonaniu zespołu Śpiewające Brzdące.
Śpiewające Brzdące – Znam kolory – piosenki dla dzieci
Czy pamiętasz z przedszkola zabawę „Gra w zielone”
Zachęcam Was do wspólnej zabawy w tą popularną grę razem z najbliższymi. Polecam ją szczególnie podczas wycieczek, spacerów gdzie z pewnością odnajdziecie wiele inspiracji na łonie natury.
Grasz w zielone? – Gram!
Masz zielone? – Mam!
– odszukajcie przedmioty w kolorze zielonym w swoim otoczeniu.
– wymyślcie zagadkę np. zielona, roślina, źdźbła (trawa),
zielone, owoc, małe pestki (kiwi)
Zabawę możecie kontynuować zmieniając kolory.
Na zakończenie zachęcam Was do narysowania przedmiotu kojarzącego się z Waszym ulubionym kolorem. Do tego zadania będzie Wam potrzebna; kartka, kredki i super pomysł.
Życzę wielu pomysłów na pracę
LEKCJA 110
Bezpieczna podróż koleją
Witam Was serdecznie
Przed nami wakacyjne podróże. W zeszłym tygodniu poznaliśmy środki lokomocji, które pozwalają nam się przemieszczać w różne, nawet dalekie miejsca. Dzisiaj zapraszam Was na dworzec kolejowy. Dowiecie się, co należy zrobić aby bezpiecznie podróżować koleją. Zachęcam Was do uważnego oglądania filmu Jak bezpiecznie zachowywać się na dworcu kolejowym – ABC wszystko wie –program edukacyjny dla dzieci, który dostępny jest na stronie
https://vod.tvp.pl/video/abc-wszystko-wie,odc-61,25466451
Przed podróżą, każdy z nas powinien zakupić bilet. Zachęcam Was do wykonania własnych biletów na przejazdy kolejowe. Przygotujcie kilka kartoników (prostokątnych), które możecie samodzielnie wykonać z kartki papieru. Każdy z nich ozdóbcie dowolny rysunkiem. Może to być symbol, który kojarzy Wam się z wybranym miejscem na przykład: muszelka – morze, trójkąt – góry,
Wykonane przez Was bilety możecie wykorzystać do wspólnej zabawy z najbliższymi pt. Kupujemy bilety. Pamiętajcie o używaniu zwrotów grzecznościowych: Dzień dobry, do widzenia, proszę i dziękuję.
LEKCJA 109
Witam serdecznie!
Pewnie wielu z Was opanowało już trudną jazdę na dwóch kółkach i możecie wyruszyć oczywiście pod opieką rodziców na krótkie wycieczki rowerowe. Pamiętajcie o założeniu kasków. To bardzo ważne! W korzystaniu z dróg publicznych bardzo pomocne są znaki drogowe. Jestem przekonana, że wiele z nich już znacie.
Oto krótki film edukacyjny. Zachęcam Was do jego obejrzenia.
W kolejnej prezentacji o znakach opowie Wam rówieśnik: https://www.youtube.com/watch?v=ul_hERRHjyw
Teraz zapraszam Was do rozwiązywania zagadek o ruchu drogowym: http://zagadkidladzieci.net/zagadki/Zagadki+dla+dzieci+o+ruchu+drogowym
Jeśli macie ochotę zrobić kilka znaków drogowych w linku poniżej znajdziecie znaki do wydrukowania:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/10/znaki-drogowe-do-druku/
LEKCJA 108
Bezpieczne wycieczki rowerowe
Witam Was serdecznie
Wakacyjny czas sprzyja aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ ruch bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie podczas zabawy. Dziś poznamy zasady bezpieczeństwa na rowerze. Zachęcam Was do obejrzenia bajki edukacyjnej Bezpieczeństwo na rowerze– bajki dla dzieci po polsku 123 edukacja, która jest dostępna
Jazda na rowerze wymaga kondycji fizycznej. Zachęcam Was do wykonania prostego ćwiczenia, które wzmocni Wasze mięśnie nóg.
Połóżcie się wygodnie na plecach, unieście nogi zgięte w kolanach i pedałujcie tak jak na rowerze. Zaproście do zabawy Waszych najbliższych i zróbcie test, który z uczestników wytrzyma najdłużej. Podczas zabawy możecie odsłuchać piosenkę Wakacje z rowerem
w wykonaniu zespołu Śpiewające Brzdące
Życzę udanej zabawy
LEKCJA 107
Witajcie kochane Przedszkolaki!
Dzisiaj planujemy wycieczkę rodzinną. Wycieczki pozwalają nam poznawać bliższą i dalszą okolicę, odkrywać na nowo ciekawe obiekty. Są też świetnym sposobem spędzania czasu wolnego razem z innymi członkami rodziny.
Nasze śląskie województwo ma bardzo wiele propozycji. Poniżej znajdziecie 37 atrakcji., które możecie zobaczyć i omówić z rodzicami.
A teraz przed Wami zadanie plastyczne. Stwórzcie rysunkową mapę Waszej wycieczki.
Pamiętajcie, że na wycieczkę trzeba zabrać wodę do picia i koniecznie nakrycie głowy. Sami możecie wykonać daszek przeciwsłoneczny. Przygotujcie: klej, nożyczki, blok techniczny. Zobaczcie film instruktażowy, który pokaże Wam krok po kroku w jaki sposób go wykonać:
Życzę Wam wspaniałych wrażeń podczas wycieczki.
LEKCJA 106
Rodzinna wycieczka
Witam Was serdecznie
Wakacyjny czas sprzyja rodzinnym wyjazdom. Pewnie, macie już wakacyjne plany. Zachęcam Was do zapoznania się z wierszowaną bajką, która jest dostępna na stronie
Atrakcje w Bezpieczne Wakacje [2020]/ Wiersz Wakacje/ Bajki po Polsku
Jakie miejsca chcielibyście odwiedzić podczas wakacji? Zachęcam Was do zaplanowania wspólnych wakacji z rodzicami. Jestem pewna, że macie wiele pomysłów, aby ciekawie je spędzić? Zachęcam Was do wykonania Listy Wakacyjnych Pomysłów.
Poproś rodziców, aby zapisali propozycje wakacyjnych pomysłów. Ty natomiast możesz wykonaj do nich rysunki.
Na zakończenie zachęcam Was do odsłuchu piosenki wykonaniu zespołu Śpiewające Brzdące Rodzinna wycieczka
LEKCJA 105
Dzień dobry Wszystkim!
Wakacje w pełni. Mam nadzieję, że miło spędzacie czas i nie nudzicie się. Zapraszam Was do posłuchania krótkiej bajki o wakacyjnych podróżach:
Gdy jest gorąco wszyscy chętnie jedzą lody. Ja przygotowałam dla Was wakacyjną propozycję matematyczną. Przed Wami gra interaktywna polegająca na liczeniu lodów.
LEKCJA 104
Dzień dobry moi Kochani!!!
Zachęcam Was do odsłuchu piosenki Podróże małe i duże. Jeżeli lubicie się ruszać, zatańczcie do niej.
Zachęcam Was do obejrzenia bajki edukacyjnej pt. Środki transportu
Jak podróżuje się teraz doskonale już wiecie, ale chciałam Wam przybliżyć również poprzez program edukacyjny kulisy dawnych podróży.
https://vod.tvp.pl/video/podroze-z-historia,kulisy-dawnych-podrozy,26905513
Na zakończenie zapraszam Was do rozwiązywania zagadek słuchowych podczas gry interaktywnej. Jeździ, pływa, lata – rozpoznajemy pojazdy.
Życzę Wam odpoczynku i wspaniałej zabawy!
LEKCJA 103
Wakacyjny nadszedł czas
Witam Was serdecznie
Rozpoczynamy kolejny wakacyjny tydzień. Wakacje to wyjątkowy czas, który sprzyja podróżom i odpoczynkowi. W radosnym nastroju powitajmy wakacje piosenką Idą wakacje wykonaniu Majki Jeżowskiej
Zapraszam Was do zabawy Ukryte słowa – słowne zgadywanki. Jest to gra dla co najmniej dwóch uczestników. Zaproście do niej swoich najbliższych! Zastanówcie się jakie wyrazy kojarzą się z wakacyjną pora. Następnie podajcie pierwszą sylabę skojarzenia. Drugi uczestnik odgaduje nazwę.
Przykłady:
La – (to)
Lo – (dy)
Mo- (rze)
Gó- (ry)
Zachęcam Was do wykonania słońca z papieru. Będzie to Wasz wakacyjny słoneczny order. Do tego zadania będziecie potrzebować: kartkę z bloku technicznego (najlepiej w kolorze żółtym), nożyczki, klej, kredki lub mazaki.
Za pomocą kubka odrysuj kształt koła i wytnij je za pomocą nożyczek. Z pozostałego papieru natnij paski – mogą być różnej grubości i długości. Przyklej je starannie wokół koła. Dorysuj oczy i uśmiech. Udekoruj według własnych pomysłów.
Życzę udanej zabawy
LEKCJA 102
Morska wyprawa – poznajemy statki
Witam Was serdecznie
Przed nami kolejny dzień i nowe wyzwania. Mam nadzieję, że macie sporo energii do wspólnej zabawy. Czy wiecie jakie pojazdy służą do przemieszczania się po wodzie? Jeśli chcecie je poznać zachęcam Was do odsłuchania piosenki Płyną po wodzie statki. Posłuchajcie jej uważnie!
Płyną po wodzie statki- Drobniutki- piosenka dla dzieci
Jakie statki pojawiły się w piosence? Wymień nazwy tych, które zapamiętałeś?
Statek – rysujemy statek. Kolorujemy obrazek.
Zachęcam Cię do samodzielnego narysowania obrazka. Do tego zadania będziesz potrzebować: kartkę, kredki i super pomysł. Tło obrazka uzupełnij elementami charakterystycznymi dla krajobrazu morskiego. Narysuj fale, słońce i chmury.
Propozycja dla dzieci dociekliwych
Czy zastanawiałeś się dlaczego statki nie toną? Zachęcam Cię do wykonania prostego
eksperymentu.
Do wykonania tego eksperymentu będziesz potrzebować:
– miskę z wodą
– materiały, które masz do dyspozycji np: kawałek papieru, plastelina, długopis, guzik, spinacz (…)
Włóż kolejno przygotowane przedmioty do miski z wodą. Sprawdź, który z tych przedmiotów unosi się na wodzie, a który tonie?
Wniosek z doświadczenia: Lekkie przedmioty utrzymują się na wodzie, ciężkie toną.
LEKCJA 101
Dzień dobry kochane Maluchy!
Dzisiaj omawiamy kolejny środek transportu, czyli pociąg. Mam nadzieję, że mieliście już okazję nim podróżować, a jeśli nie, to może właśnie w te wakacje wyruszycie nim gdzieś w podróż. Zachęcam Was do przypomnienia sobie piosenki „Jedzie pociąg z daleka”
Przed Wami zadanie na spostrzegawczość znajdźcie różnice pomiędzy pociągami:
https://www.buliba.pl/nasze-gry/znajdz-roznice/znajdz-roznice-lokomotywa.html
A teraz rozejrzycie się wokół siebie i poszukajcie małych, niepotrzebnych pudełek lub rolek po papierze toaletowym, kleju, nożyczek, kolorowego papieru oraz plasteliny. Będziemy tworzyć pociąg. Od Was zależy jak długi będzie, czyli ile miał wagonów.
LEKCJA 100
Pociąg i jego tajemnice
Witam Was serdecznie
Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa (….), – to fragment bardzo znanego wiersza Juliana Tuwima. Zachęcam Was do odsłuchania go w całości. Możecie naśladować dźwięki wydawane przez te ogromne maszyny.
Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim- Lokomotywa czyta Piotr Fronczewski
Zastanów się i odpowiedz na pytania:
Ile wagoników doczepionych było do lokomotywy? Co się w nich znajdowało?
Lokomotywa – rysujemy lokomotywę. Kolorujemy obrazek.
Zachęcam Cię do narysowania lokomotywy. Wykonaj swój rysunek samodzielnie. Możesz również dorysować elementy krajobrazu na przykład domy, góry, drzewa, słońce, chmury.
Wesoło gra lokomotywa – słuchamy piosenki i tańczymy do rytmu.
Zachęcam Was do odsłuchani piosenki Wesoło gra lokomotywa. Jeśli lubisz się ruszać – zatańcz do niej.
Ferid Lakhdar, Kasia Rodowicz – Wesoło gra lokomotywa (oficjalny teledysk)
LEKCJA 99
Witam Was serdecznie!
Dzisiaj dowiecie się kilku informacji o podróżach lotniczych. Zacznijmy od wiersza Joanny Nowakowskiej pt. „Lotnik” oraz zabawy ruchowej „Lecimy samolotem” związanej z tym utworem.
Jeśli macie ochotę na kolorowanie, to poniżej znajdziecie różne propozycje. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli spróbujecie narysować samolot samodzielnie.
https://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanki-samoloty.html
Przed Wami zabawa na spostrzegawczość. Dopasujcie odpowiedni cień do samolotu.
Kolejna karta pracy, to labirynt. Pomóżcie znaleźć pilotowi drogę
Ostatnie zadanie na dzisiaj – przygotujcie 2 kredki czerwoną i niebieską. Pokolorujcie zgodnie z poleceniem samoloty lecące na prawo jednym kolorem, a lecące w lewo drugim.
LEKCJA 98
Samolot – poznajemy historię lotnictwa
Dzień dobry kochane przedszkolaki
Na dzisiejszym spotkaniu poznamy samoloty oraz historię lotnictwa. Być może, niektórzy
z Was, mieli już okazję podróżować samolotem. Było to na pewno niezwykłe przeżycie!!! Spojrzeć na świat z lotu ptaka, to marzenie wielu z nas. Jest to możliwe właśnie dzięki samolotom. Zachęcam Was to wspólnej podniebnej podróży, którą rozpoczniemy od ćwiczeń oddechowych. Serdecznie zapraszam.
Latające paski – wykonujemy papierowa paski. Wprowadzamy je w ruch za pomocą oddechu.
Do tej zabawy będziesz potrzebować kartkę papieru. Ułóż kartkę przed sobą tak, aby jej krótszy bok skierowany był w stronę Twojego brzuszka. Za pomocą rączek wydzieraj paski, po długości kartki (dłuższy bok). Wybierz jeden, który Twoim zdaniem jest najładniejszy lub najdłuższy. Złap za koniec paska, unieś go do góry i zacznij na niego dmuchać. Pamiętaj, aby pasek nie dotykał Twoich ust. Możesz dmuchać mocniej i słabiej. Obserwuj, co się będzie działo z paskiem. Jeżeli masz ochotę możesz dołożyć kolejny pasek i powtórzyć zabawę.
Podróże z historią – słuchamy audycji Polskiego radia. Poznajemy historię lotnictwa .
Jeśli interesujesz się samolotami i podniebnymi podróżami, zachęcam Cię do odsłuchania audycji Polskiego Radia pt. „Jak człowiek zaczął latać? Posłuchaj jej uważnie. To będzie niezwykła podróż w historię lotnictwa.
Zachęcam Cię do odsłuchania audycji radiowej Jak człowiek zaczął latać?
Polskie radio dzieciom https://www.polskieradio.pl/18/4468/Artykul/1712593,Jak-czlowiek-zaczal-latac
Zachęcam również do obejrzenia bajki Strażnicy Miasta – poznajemy samoloty. Dzięki niej poznasz samoloty i różnice między nimi.
Samolot – składamy samolot z papieru według instrukcji. Wykonujemy próbne loty.
Zachęcam Cię do wykonania samolotu z papieru. Zobacz film z instrukcją. Spróbuj wykonać samolot samodzielnie lub poproś o pomoc mamę lub tatę.
Samolot – jak zrobić samolot z papier?
Wykonaj próbne loty.
Informacja dla rodziców:
Zapraszam do konsultacji. Będę dostępna dla Państwa w środę w godzinach
8.00 – 9.30 pod adresem awisniewska@p33.zabrze.pl
Pozdrawiam
Aneta Wiśniewska