Zapraszamy do zapoznania się z poniższą publikacją, dotyczącą Bajek terapeutycznych. Z niej dowiedzieć się można czym jest bajkoterapia oraz dlaczego czytanie bajek ma pozytywny wpływ na dziecko.
„Dawno, dawno temu…”, któż z nas nie pamięta tych magicznych słów, od których nasi rodzice czy też dziadkowie rozpoczynali opowiadanie rozmaitych baśni, fantastycznych opowiadań pełnych przygód i zwrotów akcji. Baśnie takich twórców jak bracia Grimm, H. CH. Andersen czy Ezop, choć piękne, są odległe od problemów i sytuacji, z jakimi może borykać się mały człowiek w XXI wieku.
Bajkoterapia to mówiąc najprościej- terapia poprzez bajkę. Stanowi ona również doskonałą formę relaksacji. Coraz częściej zyskuje na popularności dzięki swojej prostocie oraz efektywności pracy dzieci w wieku przedszkolnym.
Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie daje dziecku obcowanie z bajką. Wśród nich nasuwa się przede wszystkim zacieśnianie więzi z rodzicem, rozwijanie kompetencji językowych czy też wyobraźni dziecka. Mało, kto jednak dostrzega, że bajki mogą być również doskonałym źródłem pomocy i wsparcia dla dziecka. Co więcej mogą pozwolić rodzicowi lepiej zrozumieć swoją pociechę i w sposób przede wszystkim przystępny dla dziecka, pomóc mu oswoić się oraz zmierzyć z emocjami towarzyszącymi im w trudnych, nieznanych dotąd sytuacjach. A trudnych emocji oraz sytuacji może być wiele np.: wstyd, nieśmiałość, brak akceptacji u rówieśników, rozwód rodziców, choroba lub śmierć bliskiej osoby, moczenie nocne, pojawienie się rodzeństwa, strach przed burzą, ciemnością, dentystą itp.
Bajki terapeutyczne są takim gatunkiem literackim, który jest niezwykle bliski małemu człowiekowi. Przede wszystkim, dlatego że zawierają w sobie elementy świata realnego, który przeplata się z elementami fantastyki. A to niezwykle silnie oddziałuje na wyobraźnię dziecka oraz jego sferę psychiczną. Już 3-4 latki chętnie utożsamiają się z bohaterami opowiadań czy też bajek, które oglądają w tv., Dlaczego więc nie spróbować pokazać im różnych dobrych rozwiązań sytuacji problematycznych, których mogą doświadczyć w swoim życiu poprzez bajkę terapeutyczną? Bajkoterapia niejednokrotnie może stanowić ciekawy punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Bohater bajki terapeutycznej mierzy się z podobnym problemem do tego, z którym może na swojej drodze spotkać dziecko.
W przedszkolu dzięki bajkom terapeutycznym dzieci zdobywają doświadczenie w rozwiązywaniu różnych problemów. Poprzez bajkoterapię w połączeniu z odtwarzaniem prostych scenek dramowych uczymy dzieci empatii, wrażliwości oraz wzmacniamy w nich poczucie własnej wartości. Dążymy do tego, by nasi wychowankowie wyrośli na kreatywnych, pewnych siebie ludzi z akceptacją tego, że życie często nie przypomina bajki, a przeszkody są po to by umieć stawiać im czoła już od najmłodszych lat.
Dzieci z grupy „Jeżyki” przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”. Celem głównym projektu jest wzmacnianie poczucia własnej wartości dzieci poprzez wykorzystanie różnych form aktywności twórczej w postaci zabaw parateatralnych oraz przedstawień w oparciu o bajki terapeutyczne. Na potrzeby projektu wykorzystano bajki napisane przez autorkę książek z zakresu Bajkoterapii -Marię Molicką.
Opracowała: Natalia Cabaj- Kaliciak
Przygody Kijanki Bianki
Rozdział 1: Niecodzienne przedstawienie z pająkiem Patrykiem